Z pamiętnika podgórskiego nauczyciela:

Dzisiaj recital Jakuba Grabca – ucznia, który uczęszczał do naszej szkoły do roku 2019. Po klasie szóstej obowiązek nauki zaczął realizować w Szkole Muzycznej w Rzeszowie. Gra na akordeonie wyznaczyła mu inną drogę edukacyjną. Teraz w naszej Szkole ma swoją generalną próbę przed obroną pracy. Chwilę z Jakubem pokonwersowaliśmy o tym, co w życiu ważne. A oto kilka jego cennych myśli:

  • Mój ulubiony przedmiot ze szkoły podstawowej w Jeżowem-Podgórzu to język polski. Wspominam wyjątkowo! Język angielski również.
  • Że trzeba się uczyć, odkryłem w szkole średniej. Mam nadzieję, że wy – jako uczniowie szkoły podstawowej – zrozumiecie to już teraz. Bo warto się uczyć!
  • W życiu ważna jest systematyczność. Kiedy podejmujemy się jakiegoś zadania polegającego na kształtowaniu jakiejś naszej umiejętności (w moim przypadku – muzykowania), ważne, aby to zadanie wykonywać codziennie. Lepiej ćwiczyć 10 minut każdego dnia niż 2 godziny w tygodniu. Ogromnie ważne są: cierpliwość, pracowitość, wytrwałość. Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma swoje wzloty i upadki, swoje porażki i sukcesy. Ja również czasami doświadczam zniechęcenia, ale staram się nie poddawać.
  • Pytacie mnie, jak zacząłem grać? Hm… Pamiętam, że będąc dzieckiem, chciałem być w technikum samochodowym, czyli poza światem muzyki. Przyznam się, że na początku grać nie chciałem. Miłość do muzyki przyszła późnej. Zaszczepił we mnie ją mój nauczyciel akordeonu. Na początku marzyłem, aby być perkusistą. Mama stwierdziła jednak, że będę jednak grał na akordeonie. I miała rację! Zacząłem szkołę i stwierdziłem, że „to jest to”.
  • Sukces? Tak, można pomyśleć, że to, co osiągnąłem do tej pory – na przykład wygrane w wielu konkursach i moje umiejętności – to sukces. Ale ja z pokorą mówię, że do wyznaczonego przeze mnie sukcesu jeszcze wciąż zmierzam. I mam nadzieję, że go osiągnę. Człowiek powinien cały czas się rozwijać.
  • Tak, cieszę się, że wybrałem drogę muzyczną. I teraz chcę, by akordeon ze mną na zawsze pozostał.

Kuba w czasie spotkania wspomniał, że lubił język polski. Ta prosta informacja zwrotna wyrażona przez mojego ucznia po pięciu latach od opuszczenia szkoły jest dla mnie – nauczyciela bardzo ważna, bo po takich słowach wiem, że moja praca ma sens.

W czasie naszego muzycznego spotkania z podziwem patrzyłam na Jego muzyczne zaangażowanie. Zamknięte oczy oznaczały pełną koncentrację. Grał akordeon, grał Jakub. Człowiek i wydobywająca się muzyka z akordeonu to harmonia – pomyślałam. Bo Jakub grał całym sobą. Z zaangażowaniem, z pasją.

9 kwietnia 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeżowem-Podgórzu odbyła się 4. edycja projektu „Nauka + pasja = sukces”. Tym razem spotkaliśmy się z Jakubem Grabcem, byłym uczniem naszej Szkoły, który po klasie szóstej wybrał dalsze kształcenie w Szkole Muzycznej w Rzeszowie. O spotkanie z nami poprosił, gdyż występ przed publicznością szkolną chciał potraktować jako próbę generalną przed obroną pracy. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Ruszak, opiekun Samorządu Uczniowskiego. Spotkanie składało się z rozmów o tym, co w życiu ważne oraz z występu muzycznego akordeonisty.